Czerwiec z bankiem spółdzielczym – banki spółdzielcze społecznie odpowiedzialne 

Zaangażowanie w życie społeczności lokalnych, pomoc i edukacja ekonomiczna oraz społeczna odpowiedzialność banków spółdzielczych – to tematy przewodnie tegorocznej edycji Święta Spółdzielczości Bankowej, wydarzenia organizowanego przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych pod hasłem „Czerwiec z bankiem spółdzielczym”.  

– Tradycyjna, wytyczona przez wartości spółdzielcze i troskę o społeczność lokalną postawa ludzi bankowości spółdzielczej w aktualnych okolicznościach epidemii i przyspieszających zmian technologicznych nabiera podstawowego znaczenia – pomaga w efektywny sposób wielu osobom i firmom przetrwać trudny czas. Należy podkreślić, że odbywa się to dużym wysiłkiem organizacyjnym także po stronie banków spółdzielczych i ich pracowników. Podczas „Czerwca z bankiem spółdzielczym” chcemy o tym przypomnieć, prezentując szerokiemu kręgowi odbiorców całe spektrum działań sektora – mówi Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. 

W trakcie tegorocznej edycji wydarzenia zostaną przybliżone zagadnienia związane z udziałem banków spółdzielczych w programach pomocowych skierowanych do MŚP, wsparciem finansowym biznesu, w tym inwestycji ekologicznych, a także edukowaniem klientów w zakresie bankowości elektronicznej i cyberbezpieczeństwa.  

– Banki spółdzielcze od początku swojego istnienia są zaangażowane w szeroko rozumianą pomoc członkom swoich społeczności lokalnych. Czasy się zmieniają, więc ewoluują też formy ich aktywności – XIX-wieczni pionierzy spółdzielczości bankowej nierzadko prowadzili też np. szkoły i biblioteki. Dziś potrzeby są inne, ale otwarta i prospołeczna postawa banków spółdzielczych się nie zmieniła. Pracownicy banków spółdzielczych podczas epidemii chętnie pomagają przedsiębiorcom w procesie zabiegania o subwencje wypłacane przez PFR i BGK. Jednocześnie, z dbałości o najbliższe otoczenie, angażują się we wspieranie ekologicznych projektów biznesowych. Wiedząc, jak ważne jest zachowanie społecznego dystansu podczas epidemii, edukują klientów, w tym seniorów, w zakresie korzystania z cyfrowych narzędzi bankowych oraz zachowania zasad cyberbezpieczeństwa – dodała prezes zarządu KZBS.  

Bank Spółdzielczy w Szczytnie niezmiennie pomaga lokalnym społecznościom. Wspomagamy szpitale, straże pożarne, szkoły, kluby seniorów czy inwalidów, stowarzyszenia prospołeczne. Pomagamy również przy organizacji lokalnych imprez. 

Ochrona środowiska naturalnego stanowi dla Banku Spółdzielczego w Szczytnie ważny element długoterminowej strategii. Zarząd Banku wraz z Pracownikami, świadomi zagrożeń płynących z nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych aktywnie starają się im przeciwdziałać.   

Prezes Krzysztof Karwowski zaznacza, że „Naszym obowiązkiem, jako instytucji mającej znaczący wpływ na życie gospodarcze w regionie, a także i w całej Polsce , jest dbanie o środowisko naturalne.”   

Dlatego jednym z działań Banku było podpisanie umowy z Przedsiębiorstwem Instalacyjno Montażowym „INMONT” Sp. z o.o.  reprezentowanym przez Pana Piotra Grygorczyka, związanej z zakupem i instalacją elektrowni fotowoltaicznych oraz z zakupem i montażem pomp ciepła. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Bank nie chce biernie obserwować negatywnych zmian w naszym otoczeniu dlatego działa w sposób zrównoważony. Bank zachęca również lokalnych mieszkańców i instytucje do wspólnych przedsięwzięć ekologicznych, aby nasze środowisko było czystsze, lepsze, bardziej przyjazne.  

Wszyscy mamy obowiązek zadbać o zdrowie nas samych i przyszłych pokoleń.  

Zapraszamy do zapoznania się z historią Banku, misja oraz wartościami: https://bsszczytno.pl/o-banku/ 

Podczas „Czerwca z bankiem spółdzielczym” pod auspicjami KZBS odbędą się webinaria ikonferencja on line dla klientów, spółdzielców i pracowników banków spółdzielczych. Zostaną także przygotowane publikacje, które zapoznają klientów banków spółdzielczych zdziałalnością edukacyjno-pomocową tych instytucji finansowych. Materiały te będą dostępne w mediach cyfrowych KZBS. Banki spółdzielcze w warunkach lokalnych przygotują również własne wydarzenia. 

Święto Spółdzielczości Bankowej jest inicjatywą środowisk banków spółdzielczych z całej Polski, która jest kontynuowana od 1997 roku. Jego celem jest upowszechnianie modelu biznesowego oraz społecznego spółdzielczości bankowej i jego roli w lokalnych środowiskach, promowanie wartości spółdzielczych, a także popularyzowanie wiedzy o spółdzielczej formie prowadzenia działalności bankowej. Więcej informacji na www.kzbs.pl  

 O Krajowym Związku Banków Spółdzielczych:  

Krajowy Związek Banków Spółdzielczych jest izbą gospodarczą reprezentującą interesy polskich banków spółdzielczych. Więcej na www.kzbs.pl  

Tłumacz / Translate / Перекладач