Tegoroczne dożynki powiatowe organizowane przez Starostwo Powiatowe w Szczytnie przy współudziale Gminy Rozogi odbyły się 31.08.2014 r. w Rozogach. Uroczystości powiatowego święta plonów rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Rozogach celebrowana przez arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcza. Gospodarze dożynek: Jarosław Matłach – Starosta Szczycieński oraz Józef Zapert – Wójt Gminy Rozogi witali znamienitych gości, którymi byli między innymi: Urszula Pasławska – Wiceminister Skarbu Państwa i Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Romuald Tański – Przewodniczący Rady Powiatu Warmińsko–Mazurskiej Izby Rolniczej, prof. dr hab. Ryszard Józef Górecki – Senator RP i Rektor Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Zgodnie z tradycją głównymi bohaterami obrzędów dożynkowych byli wybrani specjalnie na tę okoliczność starostowie dożynek: Marian Wróbel z Nowego Suchorostu oraz Teresa Kozon z Dąbrów.

Ceremoniał Dożynkowy poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Gminy Rozogi. Na dożynkowej scenie wystąpiły również zespoły: „Warmia” z Olsztyna, BABILON – BONY M. Cover Show, „Mejk”, „Mamzel” oraz gwiazda wieczoru DON VASYL Junior & Cygańskie Gwiazdy.

Jak co roku w trakcie dożynek odbyły się zawody sportowe, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz stoisko gminne. Spośród wszystkich gmin Powiatu Szczycieńskiego laureatami w poszczególnych kategoriach rywalizacji zostali:

Gmina Szczytno – w konkursie wieńca dożynkowego oraz w zawodach sportowych,

Gmina Świętajno – w konkursie stoiska dożynkowego.

Dożynki były również okazją do wyróżnienia najlepszych rolników z naszego powiatu. W tym roku puchary otrzymali: Wiesława i Jan Czyżowie z Rozóg, Monika i Krzysztof Rolkowie z Dąbrów oraz Lidia i Jarosław Turkowie z Kowalika.

W imieniu sponsora, którym również i w tym roku był Bank Spółdzielczy w Szczytnie, składamy serdeczne gratulacje wszystkim laureatom.

 

Tłumacz / Translate / Перекладач