W dniu 4 lipca 2015 r. w miejscowości Bałdy położonej w Gminie Purda już po raz ósmy odbył się Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy, którego głównym organizatorem jest Gmina Purda.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Butrynach, którą koncelebrował Arcybiskup Metropolita Warmiński Wojciech Ziemba, Arcybiskup Koadiutor Józef Górzyński oraz proboszcz parafii w Butrynach ks. kan. mgr Jan Pietrzyk. Następnie, zgodnie z corocznym zwyczajem, zaproszeni goście przejechali bryczkami do Wrót Warmii w Bałdach, za którymi na Alei Biskupów uroczyście odsłonięto kolejne dwa głazy upamiętniające biskupów warmińskich. Tegoroczni fundatorzy postanowili uczcić w ten sposób pamięć o biskupach: Janie Karolu Konopackim oraz Henryku Sorbomie. Trakt biskupi upamiętnia historyczny szlak prowadzący przez wsie Bałdy i Butryny, którym do Lidzbarka Warmińskiego podążali mianowani w latach 1523-1767 biskupi warmińscy.

 

U Wrót Warmii odbyła się tradycyjnie inscenizacja powitania biskupa Ignacego Krasickiego przygotowana przez aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz wolontariuszy z ośrodka jeździeckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Bałdach. Część rozrywkową wydarzenia rozpoczął występ zespołu Koła Gospodyń Wiejskich „Szczęściary” ze Szczęsnego. Następnie na scenie zagościła kapela ludowa Węgojska Stróżka z Węgoja oraz grupa Paint Force, która zorganizowała dla dzieci zabawy i konkursy. Wydarzenie zamknęły koncerty zespołów Tuhaj-Bej i gwiazdy wieczoru Future Folk. Na terenie imprezy nie zabrakło oczywiście stoisk wystawowych, promocyjnych oraz handlowych z lokalną kuchnią, warmińskim rzemiosłem i sztuką ludową.

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie również w tym roku miał przyjemność być jednym z głównych sponsorów organizacji Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy.

 

Tłumacz / Translate / Перекладач